חיפוש

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

מאוצרות המוזיאון לאמנות האסלאם - תערוכה בכנסת ישראל

מאוצרות המוזיאון לאמנות האסלאם

תערוכת אמנות אסלאמית בכנסת ישראל 

אוצרות התערוכה: עידית שרוני ונעמה ברוש

תאריך פתיחת התערוכה בכנסת: יום שלישי, 21/6/22

 

לראשונה בתולדות המדינה תיפתח במשכן כנסת ישראל תערוכה של אמנות אסלאמית בהובלת המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים. התערוכה כוללת מבחר של פריטים ייחודיים מאוסף המוזיאון הנחשב לאחד מהאוספים הנדירים בעולם המספרים את סיפורו של עולם האסלאם החל מהמאה ה- 7 ועד תחילת המאה ה-20.

התערוכה מתמקדת בשלושה היבטים של אמנות האסלאם:

ההיבט הראשון עוסק בקווי הדמיון ובמוטיבים המשותפים בין האסלאם ליהדות. חייהם המשותפים של יהודים ומוסלמים לאורך ציר ההיסטוריה תחת אימפריות מוסלמיות שונות הביאו להשפעות הדדיות בתחומי התרבות החומרית, המנהגים והאמונות. בין הפריטים הייחודיים שיוצגו – כלי שתיה בצורת רימון בן 1200 שנה שמקורו באיראן. הרימון הוא סמל עתיק לפריון, ליופי, למלכות ולעוצמה. במסורת היהודית הרימון תופס מקום מרכזי ובין היתר נכלל בשבעת המינים ובקוראן מוזכר עץ הרימון כאחד מעצי גן העדן ולפרי קדוש. פריטים נוספים שיוצגו בחלק זה: קערה לקיבוץ נדבות (כשכול) המסמלת את מצוות מתן צדקה ביהדות ובאסלאם וקמעות מסוגים שונים המגינים על העונדים אותם מפני עין הרע.

ההיבט השני של התערוכה מוקדש לאמנות הקליגרפיה, אמנות הכתב הערבי, הנחשבת לחשובה והנכבדה בכל אמנויות האסלאם  . אמנות זו שימשה כיסוד עיטורי חשוב באדריכלות הדתית כמו גם בחפצי אמנות שונים. בין הפריטים שיוצגו: פמוט נדיר עשיר בקליגרפיה שמזכיר את שמו של הסולטאן הממלוכי אל-מאלכ אל-אשראף מהמאה ה 14 , שמקורו בסוריה או במצרים. הפמוט המהודר מעוטר כולו בשיבוץ כסף, טכניקת עיטור הנחשבת לחשובה והבולטת באמנות המתכת ובה נוצרו כמה מן הכלים המפוארים ביותר באסלאם. הפמוט שהיה מיועד למכירה והושב למוזיאון ייחשף לראשונה בתערוכה בכנסת . עוד יוצגו: קוראן, דפדפת לתרגול קליגרפי מהמאה ה- 18, ואביזרי כתיבה מהמאה ה 12.

ההיבט השלישי הוא אריחי קרמיקה לעיטור מבנים מוסלמים. כל אריח, אף שנועד להשתלב בקיר של אריחים עיטורי נרחב ונשא רק קטע קטן מן התמונה השלמה, עוצב בדקדקנות לכל פרטיו. במסגד עוטרו הקירות באריחים בדגמים צמחיים וגיאומטריים ובעיקר בכתובות מהקוראן. בתערוכה יוצגו אריחים עם עיטורים שונים מאיראן, מצרים, סוריה ותורכיה.

להזמנת כרטיסים ומוצרים