חיפוש

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

סדרת הרצאות במסגרת התערוכה חמסה חמסה חמסה

סדרת הרצאות במסגרת התערוכה חמסה חמסה חמסה

ההשתתפות כלולה בדמי הכניסה למוזיאון

 

פרופ' שלום צבר: "קמעות יהודיים בין אירופה לארצות האסלאם" 

14.6.2018 | יום חמישי | 19:00 | ההשתתפות כלולה בדמי הכניסה למוזיאון

על התכנים הטקסטואליים והאמנותיים של קמעות מקהילות היהודים באירופה, בארצות האסלאם וביישוב היהודי הספרדי הישן בארץ ישראל, לאילו מטרות הם נוצרו וכיצד השתמשו בהם, במה הם דומים ובמה שונים, מה מלמדים עיטוריהם על הקהילה שיצרה אותם, מהם מקורות הטקסטים המאגיים שעליהם ועוד   בליווי מצגת של מוצגים מאוספים פרטיים וציבוריים בארץ ובחו"ל.  

פרופ' שלום צבר הוא חוקר פולקלור ואמנות יהודית, מרצה בחוג לתולדות האמנות באוניברסיטה העברית, אספן של פריטי יודאיקה ו"ישראליאנה", ומדריך סיורים לימודיים באתרים יהודיים באירופה, בצפון אפריקה, בהודו ובמרכז אסיה     

ד"ר רוביק רוזנטל:  חתול שחור? חמסה חמסה חמסה! השפה בשירות האמונה העממית

21.6.2018 | יום חמישי | 19:00 | ההשתתפות כלולה בדמי הכניסה למוזיאון

האמונה שמילים שאנחנו אומרים יתגשמו, ישפיעו על חיינו לטוב או לרע ואף יקבעו את גורלנו לחיים ולמוות עומדת מאחורי השבועה, הקללה והברכה. שלושת אלה הן פעולות דיבור. כך למשל האמירה "חמסה, חמסה, חמסה" היא ניסיון להשפיע על המזל באמצעות הגיית המילים. מילות כישוף ולחשים הן חלק מהשפה, ולעיתים קרובות הן בין-לשוניות.

ההרצאה תעסוק במשקלה של השפה בעולם האמונה ובדרכי המפגש של האמונה העממית והלשון: מטבעות לשון כגון "חתול שחור'', "יום שלישי ה-13", "נגד עין רעה" או "הקש בעץ"; מילים שמגלמות אמונה עממית כגון "שבועה" שהתגלגלה מן המספר שבע, "השילוש הקדוש"' מן המספר שלוש ו"חמסה"; ברכות המכילות את המילה "מזל"; קללות כאמצעי מאגי; מילות כישוף ולחשים; פתגמי עדות המייצגים אמונות עממיות; וכן שמות הקשורים באמונה בכוחו של השם הפרטי.

ד"ר רוביק רוזנטל הוא סופר וחוקר שפה. אתר הזירה הלשונית

ד"ר אבישי בן חיים: מיסטיקה וקבלה בתרבות היהודית, מכנען ועד הרב עובדיה

28.6.2018 | יום חמישי | 19:00 | ההשתתפות כלולה בדמי הכניסה למוזיאון

מאגיה, מקובלים, בּאבּות, תיקונים, ברכות, קללות, פולסא דנורא והמתח הפנימי בין מיסטיקה לרציונליזם ביהדות. ההרצאה תתאר את הדרך הארוכה, הפתלתלה ורוויית המאבקים בין המיסטיקה לשכלתנות, ששורשיה עמוקים וקדומים והם מופיעים כבר בתנ''ך ובספרות התלמודית. הרב עובדיה יוסף חי בעולם שבו היה כבר ברור שהמאבק ההיסטורי הוכרע בניצחון המיסטיקה את הרציונליזם ובניצחונם של האר''י הקדוש וגוריו את הנשר הגדול, הרמב''ם. עם הופעת המודרנה היה נדמה שהמיסטיקה תובס, אך דווקא במדינת ישראל זכתה התופעה לפריחה מחודשת. ​

ד''ר אבישי בן חיים הוא פרשן ערוץ 10 לענייני חרדים ודוקטור לפילוסופיה יהודית מהחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית

להזמנת כרטיסים ומוצרים