عربي
English
חיפוש

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

תוכניות לחטיבות הביניים ולחטיבות העליונות

אנו מציעים מגוון גדול של פעילויות חינוכיות ולימודיות המותאמות לתוכניות הלימודים של משרד החינוך. הביקור במוזיאון חושף את התלמידים ללמידה חוץ בית ספרית, חווייתית ומשמעותית, הממחישה, מעשירה ומרחיבה את נושאי הלימוד בתחומי ההיסטוריה והאזרחות.


הערבים והאסלאם

הרקע לעליית האסלאם, ראשית האסלאם ועקרונות הדת
בסיור החווייתי במוזיאון נלמד את עקרונות הדת המוסלמית ואת התהליכים ההיסטוריים-תרבותיים שעיצבו אותה. דרך המוצגים יכירו התלמידים את עיצוב הפנים של המסגד, את שטיחי התפילה ואת מנורות המסגד והמחראב (גומחת התפילה) ויצפו באביזרים הקשורים למצוות היסוד באסלאם, כגון מחרוזת התפילה, קערת הצדקה, וספרי הקוראן. הרקע הנלמד ישמש בסיס לדיון בדילמות היסטוריות, ערכיות ופוליטיות הרלוונטיות גם לימינו, כגון היחסים בין תרבות מסוימת לתרבויות שהיא צומחת ומושפעת מהן.

הערבים והאסלאם

תולדות המדינות המוסלמיות
נסקור את תולדות השושלות והמסגרות הפוליטיות בעולם המוסלמי בכלל ובארצות המזרח התיכון בפרט ונתחקה אחר התהליכים הפוליטיים שעברו עליהן תחת שלטון האסלאם. במהלך הסיור נצפה בעיטורים של חדרי שליטים, בפריטי לבוש של האליטה החברתית, ובכלי נשק שאפיינו את צבאות השושלות המוסלמיות.

חטיבות ביניים 2

החברה והעיר במזרח התיכון המוסלמי

אדריכלות, אומנויות ואמנות מוסלמית
במוצגי המוזיאון נמצאים קערות וכלי זכוכית וקרמיקה בני יותר מאלף שנה, מצפנים, מכשירי ניווט, ספרי רפואה וטקסטים הגותיים מימי הביניים, תכשיטי זהב וכלי נשק מעוטרים, כלי נגינה ופריטי לבוש מסורתיים מרחבי כל העולם המוסלמי, מצפון אפריקה עד הודו. מוצגים אלו מרכיבים פסיפס עשיר ומפורט של אומנות ואמנות מוסלמית, שמלמדים על אופי התרבות, ההגות וההשפעות ההדדיות בעולם המוסלמי לאורך ההיסטוריה. לסיור מתלווה סדנה מעשית שבה יתנסו התלמידים ביצירה של פריטים המבוססים על סוגי אמנות מסורתיות שהיו מקובלים בעולם המוסלמי, כגון ריקוע ועיצוב קליגרפי.
חיי הקהילות השונות בעולם המוסלמי
הבנה של תולדות המזרח התיכון באלף האחרון מצריכה התבוננות מעמיקה במערכת היחסים המרובדת והמורכבת בין הרוב והשלטון המוסלמיים לבין הקהילות הלא מוסלמיות, והחברה המוסלמית עצמה. הסיור במוזיאון מאפשר חשיפה ליצירה חומרית, שהיא הביטוי הבולט ביותר להשפעות ולקשרים תרבותיים בין קהילות. חפצים שנוצרו למען לקוחות נוצרים אך מעוטרים בערבית, שימוש חוזר בצורות ובדגמים שיהפכו ברבות הימים למזוהים עם היהדות לצורך עיטור כלים ואריחים, ואפילו תיאורים מצוירים של נביאים באסלאם השואבים השראה מאמנות דתית נוצרית, יוצרים סביבה שמאפשרת ללמוד על הקשרים התרבותיים וההשפעות המרובדות בקרב הקהילות השונות תחת שלטון האסלאם. חשיבות מרכזית מיוחסת להדגמת מורכבות היחסים והמאפיינים הדומים המופיעים ביצירות של קהילות שונות.

מוזיאון אמנות האסלאם

היהודים תחת שלטון האסלאם


קשרים והשפעות בין שתי התרבויות
חיים משולבים וקשרים לשוניים ותרבותיים בני מאות שנים יצרו השפעות הדדיות בין יהודים למוסלמים ולא תמיד ברור מי מן התרבויות הייתה המשפיעה ומי המושפעת. הסיור במוזיאון מאפשר הצגה מעשית, באמצעות חפצים כמו פריטי עיצוב הפנים של המסגד וספרי קוראן, של מנהגים ומסורות בתוך האסלאם שהושפעו מרעיונות ומתפישות יהודיות. במקביל, התלמידים יתרשמו מהקשרים העמוקים בתחומי האמנות והשפה בין שתי התרבויות, שכן המוזיאון מציגי פריטי קרמיקה וטקסטים בלשונות היהודיות שהיו נפוצות בארצות האסלאם ומאפשר הבנה של הקשרים הלשוניים בין האוכלוסיות. מקום מיוחד מוקדש לסמליות ולאופן התפתחות המגן דוד כסמל דתי ייחודי.

מוזיאון אמנות האסלאם

אמנות ותרבות חומרית: יהודים ומוסלמים
הסיור במוזיאון מציג את התפתחות האמנויות והיצירה ההגותית והמדעית ברחבי העולם המוסלמי. עיצובים של כלים קרמיים, תכשיטים, כלים לשימוש יומיומי ופריטי לבוש ופנאי פורשׂים תמונה רחבה של התפתחות אמנותית ושל קשרים בין-תרבותיים. בין המוצגים ניתן למצוא פריטים מעוטרים בכתובות בלשונות יהודיות, סמלים שהתקבעו לאורך ההיסטוריה כמזוהים עם יהודים (למשל מגן דוד), מנורות, שטיחים ופריטי עיצוב שכמוהם אנו מוצאים גם כיום בבתי כנסת ברחבי העולם.

אמנות האסלאם

קדושתה של ירושלים בשלוש הדתות

ירושלים היא העיר קדושה ליהדות, לנצרות ולאסלאם. הבנייה והאדריכלות בעיר לאורך ההיסטוריה ממחישה את הסמליות הדתית והפוליטית של העיר ושל אזורים ספציפיים בה לדתות השונות. בני שלוש הדתות עיצבו ספרות, הגות, פריטי נוי ואפילו חפצים יומיומיים בהשראת קדושתה של ירושלים. חפצים שונים במוזיאון עוצבו בהשפעת קדושתה של ירושלים לאסלאם, ובהם כלי מתכת ואיורים מיניאטוריים. פרט לכך, המוזיאון מציג דוגמאות מצולמות ואף ממצאים ארכיאולוגיים מהבנייה המוסלמית בירושלים בימי הביניים, ובכך מעניק היכרות עם ביטויי הקדושה של העיר באמנות, באדריכלות ובפוליטיקה. לצדן של דוגמאות אלה מוצעת מצגת שעוסקת בקדושת ירושלים כפי שהיא באה לידי ביטוי באדריכלות בעיר, ובה נחשפות הזיקות וההשפעות בין המבנים הייחודיים לשלוש הדתות, תוך התכתבות עם מוצגי המוזיאון.

מוזיאון אמנות האסלאם