عربي
English
חיפוש

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

תוכניות לימודים לבתי ספר יסודיים

המוזיאון לאמנות האסלאם מציע לתלמידי בתי הספר היסודיים סיורים מודרכים המשלבים משימות ואתגרים עם הסברים על תרבות ואמנות האסלאם. ההדרכות מספקות חוויה מעשית לצד חוויה לימודית עשירה עם אפשרות לשילוב סדנאות יצירה בהתאם לנושא הסיור וליצירות ולחפצים המוצגים במוזיאון.

בתי ספר 1

האמנות באסלאם  

כיתות א'-ד'
עולם אמנות האסלאם
התלמידים ייחשפו למגוון של חפצי אמנות שימושית מעוטרים, עשויים בטכניקות וחומרים שונים, המייצגים את פסגות הישגי אמנות האסלאם. זהו מסע מרתק בעקבות חפצים ותכשיטים מתקופות שונות, כלי קרמיקה וזכוכית, ורהיטי עץ מגולפים המשובצים באבני חן. התלמידים יכירו את המוצגים וחפצי האמנות השונים ויבינו את ההיבטים האמנותיים והשימושיים שלהם.
כיתות ה'-ו'
אמנות במבנים דתיים
הכרת העולם המוסלמי דרך סוגים שונים של מבנים דתיים, חפצי אמנות ועיטורים דתיים ומאפייניהם, כגון קליגרפיה, עיטור גיאומטרי וערבסקות. בסיור יפגשו התלמידים את האדריכלות והאמנות הדתית, ילמדו על ערכים ומצוות יסוד באסלאם ויעמדו על חשיבות השפה והכתב הערבי באמנות האסלאם.
אמנות, אומנים ובעלי מלאכה
מפגש רב חושי עם החומר והכרת טכניקות אמנותיות שונות לייצור ולעיטור תכשיטים, כלי זכוכית, קרמיקה, מתכת, העץ והאבן. לכל חומר תכונות ייחודיות משלו, ואופן העיבוד והעיטור שונה מכלי לכלי ומצריך מיומנויות שונות. בסיור יתוודעו התלמידים למלאכתם של הקדר, הצורף, הקליגרף ונפח הזכוכית, יבחנו את החומרים השונים וילמדו על הטכניקות האמנותיות השונות ועל התאמתן לחומר. הביקור מעורר השראה להתבוננות מחודשת בחפצים מוכרים.
אמנות בהתפתחות
הסיור פותח צוהר להכרת התפתחות אמנות האסלאם. התלמידים יכירו טכניקות אמנותיות שונות ושיטות מורכבות של עיטור, קישוט וציור שהתפתחו והשתכללו במשך השנים. דרך חידות ושאלות מדריכות, יאתגר המדריך את התלמידים ויחשוף אותם להתפתחות אמנות האסלאם בתקופות השונות, בהתייחס לתערוכות המתחלפות במוזיאון.

השפה והכתב הערבי


כיתות א'-ד'

אהלן וסהלן – היכרות עם השפה הערבית
העברית והערבית הן שפות אחיות. לשפות אלו מבנה דומה, אוצר מילים בסיסי משותף ונקודות דמיון רבות נוספות. התלמידים יתוודעו לשורשי השפה הערבית, ילמדו מילים ערביות שדומות למילים בשפה העברית ויעשו הכרה עם שפה הערבית דרך משחקי מילים, משפטים, סיפורים, שירים ופתגמים בשתי השפות.
כיתות ה'-ו'
סיפורים ופתגמים

המפגש עם חפצי האמנות והסיפור שמאחוריהם יחשוף את התלמידים לעולם עשיר של אמנות וספרות מלאות חוכמה, אסתטיקה והשראה. הסיור משלב היכרות עם חיי היומיום וערכים תרבותיים באסלאם וביהדות דרך סיפורי עם, ביטויים ופתגמים, תוך הדגשת הדומה והמשותף בין התרבויות. התלמידים יבחינו בדמיון בין שתי השפות הערבית והעברית, כשיקשיבו לקטעים נבחרים מהספרות הערבית, טקסט ידוע מההיסטוריה המזרחית וטקסטים מוכרים אחרים משתי השפות והתרבויות.
אמנות הכתב והקליגרפיה
השפה והכתב הערבי הם מאבני היסוד של אמנות העיטור בעולם המוסלמי. אמנות הקליגרפיה הגיעה לדרגת פיתוח מורכבת ומרהיבה כאלמנט קישוטי על גבי מבנים, חפצים וכלים. הפתגמים והברכות המעטרים את החפצים מביאים לידי ביטוי את כוחה של המילה.
הסיור מתמקד ב ייצור הנייר, התפתחות הכתב, בטכניקות הכתיבה, ובחשיבותו של הכתב כאלמנט אמנותי וככלי לתיעוד.
השפה הערבית כשפה נוספת
*מיועד לבתי ספר הלומדים ערבית כשפה נוספת.
הפעילות מיועדת להרחבת אוצר המילים, להיכרות עם טקסטים מתחומים שונים והבנתם, להבנת הנשמע ולהבעה בעל פה. התלמידים יערכו היכרות ראשונית בעל פה עם פתגמים, ברכות, מילות פנייה ונימוס בערבית.

בתי ספר 3

מנהגים וטקסים

כיתות א'-ד'
חפש את המטמון
פעילות לקירוב בין יהודים ומוסלמים על ידי היכרות ראשונית עם חפצים ומנהגים מעולם האסלאם וחיבור למנהגים ולערכים המוכרים לתלמידים. הפעילות כוללת מסע בלשי בזמן ובחדרי המוזיאון בחיפוש אחר פתרון התעלומה, ובדרך יגלו התלמידים חפצים ומקומות שעליהם יסביר המדריך ויקבלו משימות שונות. הסיור משולב בדפי עבודה המותאמים לגיל התלמידים.
כיתות ה'-ו'
בין יצחק לישמעאל
מפגש עם התרבות הערבית והיהודית דרך האמונה, הבית והמשפחה. הסיור החווייתי בגלריות, מהווה מסע היכרות עם תרבות ואמנות האסלאם, תוך התמקדות בתחנות נבחרות שמשקפות אמונה ואמנות, חשיבה ומנהגים, אסתטיקה ואהבת החיים. התלמידים יכירו את תרבות האסלאם וייחשפו למבנה החברה המוסלמית והיהודית דרך התא המשפחתי, הטקסים השונים והתנהלות החיים במשפחה. נבחן כיצד לבוש מסורתי משקף אמונה, מנהג, מעמד וזהות, וכיצד מוזיקה ושירים משקפים אמונה ואורח חיים.

הסטוריה ומורשת

היסטוריה ומורשת


כיתות א'-ו'
משחקי הכס בתרבות האסלאמית
הכרת תרבות הפנאי בחברה המוסלמית ועם אופני הבילוי והשעשוע שהיו נהוגים בעולם האסלאם בהשוואה לתרבותנו ולימינו אנו. דרך סיור חווייתי בגלריות, שאלות וחידות ילמדו התלמידים על ההתפתחות ההיסטורית של תרבות הפנאי ועל אופני הבילוי והשעשועים במורשת המוסלמית בארצות האסלאם השונות. התלמידים ילמדו על חשיבות תרבות הפנאי בקרב חוגי החצר ובקרב פשוטי העם, כגון צפייה בתיאטרון צלליות, האזנה למוזיקה, ומשחקי שחמט, כפי שהם משתקפים באמנות האסלאם.

התרבות האסלאמית

היהודים בארצות האסלאם
לאורך כל ההיסטוריה אנו עדים להשפעות גומלין בין היהדות ובין האסלאם בתחומים שונים. בהפריה הדדית הגיעו שתי התרבויות להישגים שהפכו לציוני דרך בהיסטוריה האנושית. במרחב שבין עיראק, מצרים וספרד, מלומדים יהודים ומוסלמים השפיעו אלו על אלו לאורך תקופות ארוכות, שהידועה שבהן היא תור הזהב של יהדות ספרד. הישגים אלו, שהשפעתם ניכרת גם בימינו, מתפרשׂים על תחומי הפילוסופיה, המדעים והרפואה, וההיסטוריה. הסיור כולל צפייה בסרטונים וסקירת רקע כללית על תולדות היהודים תחת שלטון האסלאם, החל מהמאה ה-7 לספירה ועד ימינו. דרך הכרת המוצגים במוזיאון התלמידים ילמדו על תקופות השגשוג של היהודים בארצות המוסלמיות, ממרוקו ועד אפגניסטן.

היהודים בארצות האסלאם

מדעים בעולם האסלאם

כיתות א'-ו'
מסע בעולם העתיק: רפואה מן הטבע, צמחי מרפא ותבלין
רפואת צמחים (פיטותרפיה) התפתחה בו-זמנית במקומות שונים בעולם ונשתמרה במרוצת הדורות בכתב ובעל פה. הפרסים והערבים השתמשו בצמחי מרפא רבים כמו קמפור, מושק, נוקס וומיקה ובוראקס וחיברו את האנציקלופדיה מדיצינה. דרך סיור מודרך בגלריות המוזיאון יכירו הילדים את התפתחותה של הרפואה וצמחי מרפא בעולם האסלאמי. מצגת ייחודית תציג כלים שונים ששימשו לאחסון צמחי המרפא, טכניקות מיוחדות וסוגים שונים של תרופות וצמחי מרפא שהוכנו לאורך השנים, מהתקופה האומיית עד לימי האימפריה העות'מאנית.
כיתות ד'-ו'
המדענים ששינו את פני המדע
אין לתאר את המדע המודרני כפי שאני מכירים אותו היום, ללא תרומתם של אנשי המדע המוסלמים לענפי האסטרונומיה, הרפואה, הגיאוגרפיה, המתמטיקה ולתחומי ידע רבים אחרים. תרומה מכרעת זו התפרשׂה על פני מאות שנים. דרך שלל המוצגים במוזיאון התלמידים יתוודעו לתקופת תור הזהב של האסלאם, שבה שגשגו האמנויות והמדעים גם יחד.
תולדות מדידת הזמן
במוזיאון לאמנות האסלאם מוצג אחד האוספים החשובים בעולם המשמרים את גאונות מדידת הזמן. האוסף כולל שעונים לסוגיהם, החל בשעונים פשוטים וכלה בשעונים מנגנים שהם מלאכת מחשבת מכנית ואסתטית. בין השאר מוצגים בו שעונים הנמתחים מאליהם, שעונים מיטלטלים, שעוני אורלוגין, מכשירים מדעיים כגון מצפנים, ברומטרים, שעוני שמש וטלסקופים, וכן תיבות נגינה וקופסאות אמייל מצוירות המצוידות במנגנון זעיר ומתוחכם. אלו הם ה"גאדג'טים" ואביזרי האופנה של העולם הישן, שנסיכים ודוכסים התנאו בהם. בסיור ייחשפו התלמידים לתולדות מדידת הזמן - החל מהשעונים הקדומים ביותר כגון שעון השמש, שעון מים, שעון חול ושעון אש, ועד לשעונים המכאניים - שעוני מגדל, שעוני כיס, שעוני כרכרה, שעוני קפיץ ושעוני יד - ויעסקו בשאלה של חשיבות מדידת הזמן, אשר לא הייתה טריוויאלית בעבר כפי שהיא כיום.

בתי ספר