عربي
English
חיפוש

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

תוכניות לימודים לבתי ספר יסודיים

המוזיאון לאמנות האסלאם מציע לתלמידי בתי-הספר היסודיים חוויה לימודית מעשירה באמצעות סיורים מודרכים המשלבים משימות ואתגרים יחד עם פריטי מידע ודברי הסבר על תרבות ואמנות האסלאם. על אלה אפשר להוסיף סדנאות יצירה לפי נושא הסיור ובהשראת החפצים המוצגים במוזיאון.

בתי ספר 1

אמנות האסלאם  

כיתות א'-ד'
אמנות האסלאם
התלמידים ייחשפו למגוון חפצי אמנות שימושית מעוטרים, עשויים בטכניקות ובחומרים שונים, המייצגים את פסגות אמנות האסלאם. זהו מסע מרתק בעקבות חפצים ותכשיטים מתקופות שונות, כלי קרמיקה וזכוכית ורהיטי עץ מגולפים ומשובצים באבני-חן. התלמידים יכירו את המוצגים וילמדו על היבטיהם האמנותיים והשימושיים.
כיתות ה'-ו'
אמנות במבני הדת 
הכרת העולם המוסלמי דרך סוגים שונים של מבני דת, חפצי אמנות ועיטורים דתיים ומאפייניהם, כגון קליגרפיה, עיטור גאומטרי וערבסקות. בסיור יתוודעו התלמידים לאדריכלות והאמנות הדתית, ילמדו על ערכים ומצוות יסוד באסלאם ויעמדו על חשיבות השפה והכתב הערבי באמנות האסלאם.
אמנות, אמנים ובעלי מלאכה
מפגש רב-חושי עם החומר והכרת טכניקות אמנותיות שונות לייצור תכשיטים, כלי זכוכית, קרמיקה, מתכת, עץ ואבן ולעיטורם. לכל חומר תכונות משלו, ואופן העיבוד והעיטור שונה מכלי לכלי ומצריך מיומנויות שונות. בסיור יתוודעו התלמידים למלאכתם של הקדר, הצורף, הקליגרף ונפח הזכוכית, יבחנו את החומרים המשמשים אותם בעבודתם וילמדו על הטכניקות האמנותיות השונות ועל התאמתן לחומר. הביקור מעורר השראה להתבוננות מחודשת בחפצים מוכרים.
אמנות בהתפתחות
הסיור פותח צוהר להתפתחות אמנות האסלאם. באמצעות חידות ושאלות מכוונות יכירו התלמידים טכניקות אמנותיות שונות ושיטות מורכבות של עיטור, קישוט וציור, שהתפתחו והשתכללו לאורך ההיסטוריה בעולם המוסלמי.

השפה והכתב הערבי


כיתות א'-ד'

אהלן וסהלן – היכרות עם השפה הערבית
העברית והערבית הן שפות אחיות. לשתיהן מבנה דומה, אוצר מילים בסיסי משותף ונקודות דמיון רבות אחרות. התלמידים יתוודעו לשורשי השפה הערבית, ילמדו מילים ערביות שדומות למילים עבריות ויעשו הכרה עם שפה הערבית דרך משחקי מילים, משפטים, סיפורים, שירים ופתגמים בשתי השפות.
כיתות ה'-ו'
סיפורים ופתגמים

המפגש עם חפצי האמנות והסיפור שמאחוריהם יחשוף את התלמידים לעולם שלם של אמנות וספרות עתירות חוכמה, יופי והשראה. הסיור משלב היכרות עם חיי היומיום ועם ערכי התרבות באסלאם וביהדות דרך סיפורי עם, ביטויים ופתגמים, ובאמצעות הבלטת הדומה והמשותף בין התרבויות. התלמידים יבחינו בדמיון הלשוני בין הערבית לעברית, כשיקשיבו לקטעים נבחרים מן הספרות הערבית, לחיבור ידוע מן ההיסטוריה המזרחית ולטקסטים מוכרים אחרים משתי התרבויות.
אמנות הכתב (קליגרפיה)
השפה והכתב הערבי הם מאבני-היסוד של אמנות העיטור האסלאמית ובצורתם על מבנים, על חפצים ועל כלים הם מעפילים למדרגה גבוהה, מורכבת ומרהיבה. הפתגמים והברכות המעטרים את החפצים מביאים לידי ביטוי את כוחה של המילה. הסיור יעסוק בייצור הנייר, בהתפתחות הכתב, בטכניקות הכתיבה ובחשיבותו של הכתב כיסוד אמנותי וככלי לתיעוד.
השפה הערבית כשפה נוספת*
הפעילות נועדה להרחיב את אוצר המילים בערבית, להציג טקסטים מתחומים שונים, לפתח את הבנתם ואת הבנת הנשמע ולתרגל הבעה בעל-פה. התלמידים יערכו היכרות ראשונית עם פתגמים, ברכות, מילות פנייה ומילות נימוסין בערבית.
*מיועד לבתי-ספר שמלמדים בהם ערבית כשפה נוספת.

בתי ספר 3

מנהגים וטקסים

כיתות א'-ד'
חפש את המטמון
הפעילות מבקשת לקרב את התלמידים לעולם המוסלמי על ידי היכרות ראשונית עם חפצים ומנהגים מוסלמיים וחיבורם למנהגים ולערכים המוכרים להם מעולמם. נצא למסע בלשי בזמן ובחדרי המוזיאון כדי לפתור תעלומה, ובדרך, בתוך מילוי משימות שונות, נגלה חפצים ומקומות שהמדריך יסביר עליהם. הסיור משולב בדפי עבודה מותאמים לגיל.
כיתות ה'-ו'
בין יצחק לישמעאל
מפגש כפול עם התרבות הערבית והיהודית דרך התא המשפחתי, הבית, הטקסים והאמונה. באמצעות סיור חווייתי בגלריות והתמקדות בתחנות נבחרות שמשקפות אמונה ואמנות, חשיבה ומנהגים, יופי ואהבת החיים נכיר את תרבות האסלאם ואת מבנה החברה המוסלמית והיהודית. נבחן כיצד לבוש מסורתי משקף אמונה, מנהג, מעמד וזהות, וכיצד המוזיקה והשירים מלמדים על האמונה ועל אורח-החיים.

הסטוריה ומורשת

היסטוריה ומורשת


כיתות א'-ו'
משחקי הכס בתרבות האסלאמית
סיור חווייתי משולב בחידות להכרת התפתחותה של תרבות הפנאי בחברה המוסלמית ואופני הבילוי והשעשוע שהיו נהוגים בה בהשוואה לתרבותנו ולימינו אנו. התלמידים ילמדו על חשיבות תרבות הפנאי בחוגי החצר ובקרב פשוטי העם, כגון צפייה בתיאטרון צלליות, האזנה למוזיקה ומשחק בשחמט, כפי שהם משתקפים באמנות האסלאם.

התרבות האסלאמית

היהודים בארצות האסלאם
השפעות הגומלין בין היהדות לאסלאם בתחומים שונים ולאורך ההיסטוריה הובילו את שתי התרבויות להישגים שהיו לציוני-דרך בהיסטוריה האנושית. במרחב שבין עיראק למצרים ולספרד, השפיעו מלומדים יהודים ומוסלמים אלה על אלה תקופות ארוכות, שהידועה בהן היא תקופת תור הזהב של יהדות ספרד. הישגיהם בתחומי הפילוסופיה, המדעים, הרפואה וההיסטוריה משפיעים עלינו עד ימינו.
בסיור נצפה בסרטונים ונשמע על תולדות היהודים תחת שלטון האסלאם מן המאה ה-7 לספירה ועד הזמן האחרון. התבוננות בחפצים המוצגים במוזיאון תלמד אותנו על תקופות השגשוג של היהודים בארצות האסלאם, ממרוקו ועד אפגניסטן.

היהודים בארצות האסלאם

מדעים בעולם האסלאם

כיתות א'-ו'
מסע בעולם העתיק: רפואה מן הטבע, צמחי מרפא ותבלין
רפואת הצמחים (פיטותרפיה) התפתחה בו-זמנית במקומות שונים בעולם ונשתמרה במרוצת הדורות בכתב ובעל-פה. הפרסים והערבים השתמשו בקמפור, במושק, בנוקס בוומיקה, בבוראקס ובצמחי מרפא רבים אחרים וחיברו אנציקלופדיה רפואית שתיארה את סגולותיהם המרפאות של הצמחים. במהלך הסיור במוזיאון יילמדו הילדים על התפתחותה של הרפואה בעולם האסלאמי ועל צמחי המרפא ששימשו בו. מצגת ייחודית תציג את כלי האחסון של הצמחים, תרופות למיניהן וטכניקות להפקתן מצמחי מרפא, מהתקופה האומיית ועד לימי האימפריה העות'מאנית.

תולדות מדידת הזמן
במוזיאון לאמנות האסלאם מוצג אחד האוספים החשובים בעולם המדגים את גאונות מדידת הזמן. באוסף שעונים למיניהם, משעונים פשוטים ועד שעונים מנגנים שהם מלאכת מחשבת מכנית ואסתטית. כך למשל, מוצגים בו שעונים שנמתחים מאליהם, שעונים מיטלטלים, שעוני אורלוגין, מכשירים מדעיים כגון מצפנים, ברומטרים, שעוני שמש וטלסקופים, וכן תיבות נגינה ותיבות אמייל מצוירות המצוידות במנגנון זעיר ומתוחכם. אלה הם החפיצים (גאג'טים) ואביזרי האופנה של העולם הישן, שנסיכים ודוכסים התנאו בהם.
בסיור ייחשפו התלמידים לתולדות מדידת הזמן - החל בשעונים הקדומים ביותר כגון שעון שמש, שעון מים, שעון חול ושעון אש, וכלה בשעונים המכניים: שעוני מגדל, שעוני כיס, שעוני כרכרה, שעוני קפיץ ושעוני יד - ויעסקו בשאלת חשיבות מדידת הזמן, אשר לא הייתה מובנת מאליה בעבר כפי שהיא כיום.

כיתות ד'-ו'
המדענים ששינו את פני המדע
האם אפשר לתאר את המדע המודרני המוכר לנו היום בלי תרומתם של אנשי המדע המוסלמים לענפי האסטרונומיה, הרפואה, הגאוגרפיה והמתמטיקה? – דומה שלא. את התרומה המכרעת של מדענים אלה, שפעלו בתור הזהב של האסלאם, כשהאמנויות והמדעים שגשגו בעולם זה, יכירו התלמידים באמצעות שלל מוצגים במוזיאון.

בתי ספר