عربي
English
חיפוש

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

תוכניות לחטיבות הביניים ולחטיבות העליונות

תכניות חינוכיות לחטיבות הביניים והתיכון 2016–2017

ביקור במוזיאון כולל סיור וסדנה בנושאים הבאים (מותאם לפי שכבת גיל):

1. אמנות, אמנים ובעלי מלאכה: על אמנות עתיקה, היכרות עם טכניקות שונות באמנות בעבר והיום, ציורי כלים, ניפוח זכוכית, קרמיקה מצוירת מזוגגת, תכשיטים ומתכות, שטיחים. הסדנה: על מלאכת הקדרות, או הכנת קולאז' בהשראת המוצגים במוזיאון.

2. אמנות הכתב באסלאם: התפתחות הכתב, סוגי כתב, חשיבות הקליגרפיה ושימושיה, השוואה בין העבר להווה. הכתב כאמצעי תקשורת, ככלי לתיעוד היסטורי, כמרכיב בזהות וכאלמנט קישוטי-אמנותי על גבי מבנים, כלים ותכשיטים. הכתב הערבי. סוגי טקסטים – שירה ערבית קלאסית (المعلقات), קוראן, חדית'ים. סדנת קליגרפיה. 

3. אמנות דתית: על אמנות במבנים דתיים: מסגדים בעבר ומסגדים מודרניים, زاوية (זאוויה), מערות. סגנונות עיטור: קליגרפיה, ערבסקות; עיצוב הפנים של המסגדים: מבנה, שטיחים, מנורות, מבערי קטורת. סדנה: אדריכלות, עיטורי חימר או שטיחים.

4. מוזיקה וצלילים באסלאם: הקריאה לתפילה, קריאת הקוראן, נגינה באסלאם, אמנות השירה. סדנה: הכנת חלילים מבמבוק או קישוט חלילים.

5. מדע באסלאם: השפעת האסלאם על התפתחות המדע. החידושים שהעולם האסלאם הכניס בתחומי המדעים. חשיבות המדע באסלאם.

סדנאות היצירה שלנו:
סדנת קליגרפיה: התנסות ביצירה קליגרפית. סדנת אדריכלות: בנייה של דגמי מסגדים תלת ממדיים בסגנונות ארכיטקטוניים שונים בהשראת תמונות המוצגות במוזיאון. סדנת קיפולי נייר: קיפולי נייר בהשראת דגמים באמנות האסלאם. סדנת חימר וכלי חרס: עבודה בחימר או ציור על כלי חרס בהשראת כלים קרמיים במוזיאון. סדנת הגן באסלאם: הגן כמיקרוקוסמוס של העולם בתרבות האיראנית והמוסלמית בכלל. כל ילד יוכל ליצור גן אישי מחומרים שונים. סדנת שעונים: הכנת שעונים בדגמי ערבסקות ופרחים.

מידע: סדנת היצירה היא חלק מביקור בן שעתיים המחולק לסיור וסדנה, כל חלק באורך שעה. המפגש מותאם לפי גיל. מינימום משתתפים: 25 בקבוצה.

תכנית "ערכים דמוקרטים וליברלים - תיכוניסטים בירושלים" – המשותפת למוזיאון אמנות האסלאם, מכון ון ליר ומדרשת אדם:

במסגרת הפרויקט יתקיימו מפגשים משולבים במכון ון ליר בירושלים ובמוזיאון לאמנות האסלאם. כל מפגש ייפתח בהתכנסות במכון ון ליר, שם ישמעו התלמידים הרצאה‏ מפי חוקרים מובילים של המכון. ההרצאות יעסקו בשורה של נושאים הנוגעים לדמוקרטיה ולשוויון בישראל: העקרונות הניצבים בבסיסה של חברה דמוקרטית; כללי המשחק הדמוקרטי; שוויון ואי-שוויון בישראל; יציבות העקרונות הדמוקרטיים ועוד.

הפעילות תמשיך במוזיאון לאמנות האסלאם, שם ישתתפו התלמידים בסדנאות בנושאי שוויון ואפליה שיונחו על ידי מדריכי המוזיאון בליווי נציגי מדרשת אדם- חינוך לדמוקרטיה ולשלום. בסדנאות, שיתנהלו בקבוצות קטנות, ידונו התלמידים בנושאים שעלו בהרצאה ויפַתחו את הדיון לדוגמאות קונקרטיות שיבהירו את חשיבות הערכים הדמוקרטיים לחברה הישראלית: בבית הספר, במרחב הציבורי, במערכות הציבוריות ובחקיקה.

מידע: הפעילות תימשך כחמש שעות וישתתפו בה בכל פעם עד 200 תלמידים. המפגשים יתקיימו בימי ראשון מ 08:00–14:00. (התכנית תתקיים בימי ראשון בלבד). הפרויקט ללא תשלום.

תכנית עבור בתי ספר שבהם נלמדת השפה הערבית:

הצעה לביקור במוזיאון לאמנות האסלאם שישלב לימוד ערבית וסיור חוויתי בהתאם לרמה (מתחילים או מתקדמים): מוזמנים לביקור באורך כשעתיים שיכלול סיור חוויתי (שעה ורבע) וסדנת יצירה (באורך של 45 דקות) במטרה להיחשף לשפה הערבית דרך המוצגים ותכני המוזאון.

התחנות:

1. שמיעה: הקשבה לסיפור קצר שבעקבותיו משימה אשר באמצעותה תיחשף הקבוצה למוצגים בגלריות (חפצים הקשורים לתרבות האסלאם). יעיל גם להרחבת אוצר המילים.
2. כתיבה/ התמצאות באותיות: מילוי תשבץ /תפזורת וכדומה המכילים פרטים הקשורים למוזיאון ולאחריו סיור שבו יוצגו החפצים הנידונים.
3. פעילות לימודית/ דקדוק: זמנים (עבר הווה עתיד) או מציאת שורש, מילה יוצאת דופן ועוד, בהתאם לרמה.
4. דיבור/ קריאה: שיר- לתלמידים יחולקו מילות השיר. תרגום ושירה משותפת (בהתאם לרמה כמובן).

** קיימת אופציה להרחיב או לצמצם את התכנית בהתאם לצרכי הקבוצה. **

תוכנית "ירושלים- עיר קדושה לשלוש הדתות":
מטרת התוכנית היא להציג לתלמידים את קדושתה של ירושלים לשלוש הדתות המונותאיסטיות המרכזיות ואת ביטויה באדריכלות ובאמנות. בנוסף לסיור, שיכלול הרחבה על האתרים הקדושים לאסלאם בירושלים (מסגד אלאקצא וכיפת הסלע), תופעל מצגת הסבר על תולדות קדושת ירושלים ועל האתרים הקדושים עצמם, כולל התייחסות לדמיון האדריכלי ולהשפעות ההדדיות של עיצוב ובניית אתרים קדושים בעיר, אצל היהודים, הנוצרים והמוסלמים כאחד.

ביקור במוזיאון משולב עם ביקור במסגד:
התוכנית תקנה לתלמידים בסיס להיכרות עם אדריכלות המסגד וקישורה לדת האסלאם. פרט לסיור במוזיאון, תקיים הקבוצה ביקור במסגד אבו גוש ותיפגש עם אמאם המסגד. הסיור במוזיאון יאפשר להתרשם מהרקע ההיסטורי והאמנותי של העולם המוסלמי, והביקור במסגד יעניק אפשרות ייחודית לראות את העקרונות הכלליים בפועל- כיצד נראה בית תפילה מוסלמי מבפנים, מהם מאפייניו, כיצד הרעיונות הדתיים באים בו לידי ביטוי, וכיצד מוסלמים מבטאים את אמונתם בבית התפילה. התוכנית נועדה לבסס ידע בתחומים אליהם רוב התלמידים במגזר היהודי לא נחשפים בדרך כלל.

לפרטים ושאלות:

מחלקת החינוך, המוזאון לאמנות האסלאם:

מס' 02-5358716/8 (ח'דיג'ה/ ראע'דה / רותי).

או במייל: , Khadeeja@iam.org.il ruth@iam.org.il