חיפוש

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

"סרטים בלי עין הרע" בסינמטק ירושלים

סדרת סרטים והרצאות בנושא קמעות ואמונות טפלות בהשראת התערוכה "חמסה חמסה חמסה".

רכישת כרטיס לאחד מאירועי התוכנית מזכה בכניסה חופשית לתערוכה "חמסה חמסה חמסה". התערוכה תינעל ב 24/11/18.


10/11 – 15/11, סינמטק ירושלים

הארי פוטר ואבן החכמים (בריטניה/ארה"ב 2001)

בימוי: כריס קולומבוס

משחק: דניאל רדקליף, רופרט קוינט, אמה ווטסון


עיבוד למסך לראשון מבין שבעת ספרי הסדרה המצליחה העוקבת אחר אחד, הארי פוטר, יתום הגדל בבית דודיו המנוולים ומגלה בוקר אחד כי הוא למעשה קוסם ויוצא להגשים את ייעודו בבית הספר למכשפים. כריס קולומבוס ("שכחו אותי בבית") מביים ביעילות ובנאמנות והתוצאה היא מוצר קולנועי אפקטיבי שמצליח להעצים את רווחי הספרים המוצלחים של ג'יי. קיי רולינג. (125 דקות. אנגלית, תרגום לעברית).


הרצאת פתיחה: הקסם של הארי פוטר

 

סדרת הספרים והסרטים "הארי פוטר" שמזמן הפכה לאחת התופעות התרבותיות של המאה ה 21 טומנת בחובה לא רק סיפור מרתק, פנטזיה קסומה ועולם עשיר של קמעות, חברויות והתבגרות אלא גם משל מרתק על טבע האדם - הבחירות שבו ועל ההבדל הדק שבין טוב לרע.

אלעד חן, תסריטאי סדרות הילדים "אלישע" "כפולה" ועוד ינסה לפצח אתכם את סוד הקסם של המכשף הצעיר והמוכר בהיסטוריה


יום שבת, 10/11, שעה 11:00, מחיר 10 ש"ח

**

שחור (ישראל 1994)

בימוי: שמואל הספרי

משחק: גילה אלמגור, רונית אלקבץ

סירטה של חנה אזולאי-הספרי עוסק בהתמודדותה של רחל, צברית בת 13, בשדים האופפים את חיי משפחתה המרוקאית המסורתית בישראל של שנות השבעים. כשפים ("שחורים") שימושיים, הנעשים מול עיניה הם הפתרון לכל בעיה בחיי היומיום של המשפחה. בלבו של הסיפור מסתתר חטא כבד המעיב על חייה של הגיבורה וחונק אותה ללא הרף. סיפורה החצי דמיוני של חנה אזולאי-הספרי עצמה על ילדותה, עוסק בצורה אמיצה בשאלות של זהות והשלמה עצמית, וניסח מחדש באמצע שנות התשעים את שיח הזהויות בחברה הישראלית. זוכה פרס האוסקר הישראלי לשנת 1994. (100 דקות. עברית ומרוקאית, תרגום לעברית)


הרצאת פתיחה: נשים, כשפים וטקסים: בין התנגשות תרבותית להמשך המסורת

עידית שרוני, אוצרת המוזיאון לאמנות האסלאם


במציאות שבה עמד האדם אל מול הלא נודע חשוף לאסונות, גבר הרצון לעוגן ולביטחון, שאותם העניקו אמצעים מאגיים שונים. בהרצאה נדון על פעולות הגנה ועריכת טקסים לגירוש עין הרע וריצוי השדים, שנעשו על ידי נשים בחברה המסורתית בארצות המזרח.

טקסים וקמעות אלה עלו בחלקם, ביחד עם הקהילה היהודית, לישראל בראשית שנות החמישים, והשתמרו בעיקר על ידי הדור המבוגר.

יום שני, 12/11, שעה 18:15, מחיר 39 ₪


מונטי פייתון והגביע הקדוש (בריטניה 1974)


בימוי: טרי גיליאם, טרי ג'ונס

משחק: ג'ון קליז, גרהם צ'פמן, גיליאם, ג'ונס

ההתגלמות הקולנועית הראשונה של סידרת הטלויזיה הסאטירית מבריטניה - מירוץ מטורף אחר ההיסטוריה והאפוסים ההיסטוריים בקולנוע. התיסבוכת העלילתית כאן מתחוללת כאשר יוצאת החבורה לחפש את הגביע הקדוש במיצוות המלך ארתור. טרי גיליאם מערב קטעי אנימציה עם סצינות אבסורדיות עם לעג לכל פרה קדושה שנמצאת בסביבה - טירוף מופלא תהיה הגדרה מתאימה לסרט הראשון שעליו הוא חתום כבמאי. (90 דקות. אנגלית, תרגום לעברית).


הרצאת פתיחה:

מטאטאים, שרביטים ועוד הפתעות - האביזרים הקסומים שמלווים כל קוסם ומכשפה, ולמה הם בכלל צריכים אותם. נעמה רק היא עיתונאית ומבקרת קולנוע (Time Out, עין הדג), כותבת ומרצה על תרבות פופולרית. מעריצה אובססיבית של ספרי הארי פוטר כבר שני עשורים.

יום שלישי, 13/11, שעה 21:15, מחיר 39 ₪


שם הורד (מערב גרמניה/צרפת/איטליה 1986)

בימוי: ז'אן ז'אק אנו

משחק: שון קונרי, פ. מוריי אברהם, כריסטיאן סלייטר


אב כנסיה פראנציסקני נוסע בלווית נזיר צעיר אל מנזר בצפון איטליה במטרה לחקור פרשיית רצח שהתרחשה במקום. הנרצחים כולם הם אנשי כמורה הקשורים בדרך זו או אחרת לספריית המנזר. במהלך שהותם כאן מתרחשות רציחות נוספות וצמד הבלשים נאלץ לחדור לעולם אפוף מיסתורין שבו משמשים בעירבוביה דחפים מיניים ודתיים. ז'אן-ז'אק אנו יוצר אפוס עמוס סמלים ובונה עלילת מתח מרתקת, תוך שיחזור תקופתי של המאה ה-14, מהאפלות ביותר בתולדות הנצרות. (130 דקות. אנגלית, תרגום לעברית).

הרצאת פתיחה: תחת הורד - על סמלים וסימנים וביטויים בסרט שם הורד

עידן אנשל יבאר את המושגים טקס וסמל בהקשרים האוניברסאליים השונים, על 5 החושים דרכם מקבל האדם את המסר, על סמלים ועל טקסים בבניה החופשית  ועל טכניקות בצילום שמצליחות להעביר מסר סמוי אל הצופה להעצמת החוויה


יום חמישי, 15/11, שעה ,18:00 , מחיר 39 ₪

לרכישת כרטיסים באתר הסינמטק: http://jer-cin.org.il/he/taxonomy/term/1222


 

להזמנת כרטיסים